24/7 emergency service
sewer and pipe blockages
Stmk
in case of oil alerts
Stmk · W · Nö · Bgld
Zákaznický servis
+ 420 800 112 110
Po-Čt 7:30–17:00, Pá 7:30–15:30
Havlickuv Brod
1. října 2018

Nový závod na recyklaci chladicích zařízení

Bez emisí a udržitelně! Dne 26. 9. 2018 byl slavnostně otevřen nový závod na recyklaci chladících zařízení společnosti RUMPOLD - RCHZ s.r.o. v Havlíčkově Brodě. Moderní recyklační závod se může pochlubit inovativní technologií a 96% mírou recyklace.

Pásku společně slavnostně přestřihli jednatelé společnosti pan Petr Pazdera a pan Nikolaus Obermayer, vlastníci společnosti, dále majitel mateřské společnosti Saubermacher Dienstleistungs pan Hans Roth, majitel společnosti SEG-Umweltservice pan Hans Peter Walter a pan Roman Tvrzník ze společnosti Elektrowin, která je hlavním partnerem.

Zero Waste

Závod v Havlíčkově Brodě nyní oficiálně uvedla do provozu společnost Rumpold Czech Republic, dceřiná společnost firmy Saubermacher. Hlavním úkolem závodu na recyklaci chladicích zařízení je kompletní sběr a odborná likvidace ekologicky škodlivých složek freonů. Současně se společnost Rumpold, resp. Saubermacher snaží získat co nejvíce druhotných surovin. „S 96% mírou recyklace jsme vysoko nad požadavkem EU, který činí 85 procent. Velkým krokem se blížíme k hranici 100 %,“ říká Gerhard Ziehenberger, technický ředitel společnosti Saubermacher AG. Průmysl opětovně využívá jako suroviny zpětně získané materiály, jako jsou plasty, železo, hliník nebo měď.

Vlajková loď

Závod zpracovává padesát procent českého trhu s chladicím zařízením. Bylo vytvořeno dvacet nových pracovních míst. Závod zpracuje 170 000 spotřebičů ročně. Objem investic činí pět milionů eur.

Demontáž vyřazených chladniček, mrazniček apod. probíhá ve dvou fázích. V první fázi zpracování se chladničky vysuší, z chladicího okruhu se odstraní směs freonu a oleje a oddělí se pomocí speciálního procesu tepelné a tlakové úpravy. Poté se odstraní kompresory, kondenzátory a některé další díly a součásti obsahující znečišťující látky. Ve druhé fázi výroby se korpusy spotřebičů drtí, jednotlivé materiály se od sebe oddělují a z izolačních pěn se odstraní pohonná média CFC. Vysokou míru recyklace materiálu potvrzuje certifikát kvality WEEELABEX.